Dijagnoze o različitim oboljenjima, posebno ako je riječ o onim u odmaklom stadiju, ljudi najčešće dočekaju s iznenađenjem usljed činjenice da se bolesti često razvijaju u organizmu bez nekih vidljivih simptoma. Takav je bio slučaj i s bh. književnicom Martinom Mlinarević Sopta, kojoj je prije nešto manje od mjesec dijagnostificiran malignitet na dojci. Martina je ovu vijest obznanila na svom Facebook profilu i pritom apelirala na sve žene da se na vrijeme pregledaju.
Zahvalila se ljekaru Alenu Humačkiću, porodici i prijateljima te zamolila djevojke i žene da ostave novac za ultrazvučni pregled dojke umjesto za neki komad odjeće, piše Azra.
– Ispregledajte dojke, jer bez ikakve prijašnje porodične anamneze, bez kvržice i ciste, a samo s pojavom iscjetka prije 20-ak dana, moj život se izvrnuo naopačke. Otiđite se pregledati, još danas. I čuvajte se silno. Također se izvinjavam za kašnjenje knjiga u ovom proteklom razdoblju svima koji su naručili, kao i u narednom, te molim za razumijevanje. Povlačim se u mir i sigurnost rova koji će mi trebati za ovaj fajt. Znam da zvučim ko biva hrabro, a znam da me znate. Zato pogurajte u mislima koji atom snage ovom plački. A kad se vrnem napravit ćemo najjaču bezsisnu feštu ikad, obećajem – napisala je Martina na svom Facebook profilu.
A ono što treba znati je da rano otkrivanje oboljenja, u ovom slučaju karcinoma dojke, može da doprinese ne samo lakšem, nego stoprocentnom izlječenju. Doktor Željko Pavlović, ginekolog i onkolog, govori nam o tome koliko je redovna kontrola dojki bitna, u kojoj dobi se preporučuje kao i o tome koliko često treba obavljati ovu vrstu pregleda.
Kada je vrijeme da osoba ode na prvi pregled dojke?
– Prvi pregledi se preporučuju već u pubertetu s rastom dojki. Naime, od puberteta do menopauze dojke prolaze kroz više prirodnih faza i promjena. Uobičajene promjene u dojci, koje su uglavnom dobroćudne, jesu otvrdline, bol i sekrecija iz bradavica. Naprimjer, da li su vam dojke pred menstruaciju natečene i bolno osjetljive? Ukoliko jesu, vjerovatno imate ciklične promjene, stanje koje pogađa 50 posto žena – ističe doktor Pavlović.
Međutim, dodaje da, ukoliko se misli na prevenciju karcinoma dojke, onda se prvi pregledi preporučuju oko 35. godine, u slučaju kada je bliskom srodniku, naprimjer sestri, majci ili majčinoj sestri dijagnostificiran kancer dojke, onda pregledi počinju s 25 godina.
Da li starija osoba treba češće ići na preglede?
Šta se u pogledu pregleda preporučuje osobama koje u porodici imaju nekoga oboljelog od raka dojke?
– Maligna bolest u porodici, bližoj i daljoj, uvijek treba izazvati oprez. Genetski potencijali su nesumnjivo bitni, ali od faktora sredine i stila života zavisi da li će se razviti ili ne. Svega 10 posto malignoma je nasljedno, a 90 posto stečeno. Danas postoje testovi na BRCA1 i BRCA2 gene koji su bitni u nastanku i razvoju karcinoma dojke i jajnika. Nosioci ovih mutiranih gena moraju biti značajno oprezniji prema svom organizmu.
Na koji način osoba može sama sebi pregledati dojke?
Koliko je rano otkrivanje karcinoma dojke bitno u smislu njegovog liječenja?
Šta pacijentima savjetujete kada je riječ o brizi o dojkama?
Koja dobna skupina je najčešće podložna ovoj vrsti oboljenja?