Uvijek je dobro vrijeme da se uvježbaju vještine rasprave, a naročito pred porodična okupljanja na koja dolaze rođaci koje viđate okvirno tri puta godišnje i koji su izuzetno svadljivi, a pogotovo vole da postave ono kobno pitanje ,,a kad ćeš ti da se udaš? Vrijeme ti je.“. Ako ste već raspoloženi za malo rasprave, zašto ne biste pobijedili u njoj?
Zato imamo za vas nekoliko savjeta. Glavni trik je da naučite kako da izgradite i izložite svoj argument uspješno. Evo i kako:
- Birajte svoje bitke. Prije nego što započnete raspravu, zapitajte se: Da li je zaista potrebno? Da li je uopšte vrijedno svađe?
- Smislite priču. Kada odlučite da je bitka vrijedna borbe, trebaće vam ubjedljiva priča sa početkom, sredinom i krajem. Uvijek treba da znate kako ćete završiti priču i prije nego što je započnete.
- Budite sigurni u svoje činjenice. Svi prisutni mogu da provjere da li je to što govorite istina uz pomoć jedne male pretrage na Guglu.
- Pripremite ,,tajno oružje“. Imajte u glavi dokaze koji će uplašiti vašeg ,,protivnika“, ali ih iskoristite tek kad se pruži idealna prilika. Malo drame uvijek pomaže – obeshrabriće svakoga!
- Uokvirite debatu. Počnite sa konkretnom pričom, vezanom za temu rasprave. Od ovog trenutka imaćete svačiju pažnju.
- Dozirajte emocije. Ne smijete biti previše osjećajni. Izrecite logične, racionalne činjenice koje oslikavaju vaš argument.
- Očekujte argumente druge strane. Ako ste uvjereni da ćete ući u raspravu sa tetkom koja misli da žena treba da se čuva prije braka, vjerovatno već znate šta će vam sve reći u odbranu svoje teorije.
- Pitajte ,,da – ne“ pitanja. Ona će vam pomoći da izgradite kontraargument.
- Znajte kada da se povučete. Imajte par izlaznih putanja iz rasprave, u slučaju da se u nečemu slažete sa svojim ,,protivnikom” ili ako se desi da istinski bude u pravu. Nema ljutnje!