Ako patite od slabe prokrvljenosti ili želite da je poboljšate, predlažemo napitke od nekoliko biljaka koji su provjereni borci protiv loše cirkulacije.
Loša cirkulacija može da prouzrokuje brojne zdravstvene probleme, a da do toga dođe najčešći su razlog masne naslage na zidovima krvnih sudova. Zato je pravilna ishrana preduslov dobrog krvotoka, a da krv brže prostruji pomažu i svakodnevna rekreacija kao i različiti biljni čajevi. Ako patite od slabe prokrvljenosti ili želite da je poboljšate, predlažemo napitke od nekoliko biljaka koji su provjereni borci protiv loše cirkulacije.
Hajdučka trava (Achillea millefolium)
List i cvijet sadrže vitamine K i C, karotin, etarsko ulje, gorku materiju ahilein i flobatanin. Koristi se: – protiv slabe cirkulacije, za čišćenje krvi, da poboljša viskoznost krvi, protiv arterioskleroze i za zaustavljanje krvarenja
RECEPT OD HAJDUČKE TRAVE ZA BOLJU CIRKULACIJU: 50 g hajdučke trave, 50 g čkalja i glavica bijelog luka.
Hajdučku travu i čkalj usitnite a bijeli luk isjeckajte i sve pomiješajte. Kašiku mješavine prelijte sa dva decilitra tople vode i kuhajte na tihoj vatri pet minuta. Sklonite sa vatre, poklopite, sačekajte da se čaj ohladi do temperature tijela, procijedite i popijte prije jela.
Kukuruz (Zea mays)
Osim vlakana i folne kiseline, koju sadrži i zrno, kukuruzna svila obiluje i vitaminom K, saponozidima, taninima, etarskim uljem i salicilnom kiselinom. Koriste se da snize povišen holesterol, protiv srčanih bolesti i za bolju cirkulaciju
RECEPT OD KUKURUZNE SVILE ZA BOLJU CIRKULACIJU: kašika osušene svile i 3 dl vode.
Kukuruznu svilu dodajte vreloj vodi i kuhajte tri minuta na tihoj vatri. Sklonite sa šporeta, poklopite i prohlađen čaj procijedite. Pijte tri puta dnevno po šolju nezaslađenog čaja.
Vinova loza (Vitis vinifera)
Listovi obiluju taninom, polifenolima, vitaminom P, organskim kiselinama i taninima. Koristi se da poboljša cirkulaciju, za jačanje vena i kapilara i protiv celulita.
RECEPT OD LISTOVA VINOVE LOZE ZA BOLJI KRVOTOK: 10 g listova vinove loze, 5 g listova maslačka i 5 g korijena maslačka.
U pola litra proključale vode sipajte tri kašike mješavine i kuvajte 10 minuta na tihoj vatri. Prohlađen čaj procijedite i pijte tokom dana u tri doze poslije jela.
Maslačak (Taraxacum officinale)
Ljekoviti su svi dijelovi biljke, a korijen izvađen u jesen ili rano proljeće, obiluje inulinom. Sadrži i gorke heterozide, masne kiseline i šećere. U listovima ima inuzita, sluzi, šećera i smole. Koristi se za snižavanje šećera, holesterola i triglicerida, da poboljša cirkulaciju i protiv starenja
RECEPT OD LISTOVA MASLAČKA ZA BOLJU PROKRVLJENOST: 10 g suhih listova maslačka, 2,5 dl vode i 1 kašičica meda.
Listove prelijte hladnom vodom i poklopite. Poslije 12 sati zagrijavajte na tihoj vatri a kad provri kuhajte pet minuta. Kad se malo ohladi dodajte med, pa šoljicu čaja popijte ujutru natašte, a ostatak tokom dana u gutljajima.
Divlji kesten (Aesculus hippocastanum)
Koriste se kora i jezgra sjemena to jest ploda. Obiluju skrobom, a sadrže i saponine, ulje, bjelančevine, glikozid eskulin, gorke materije, sterol i vitamine B1, K i C. Koristi se za liječenje proširenih vena, da poboljša perifernu cirkulaciju i protiv hemoroida.
RECEPT OD DIVLJEG KESTENA ZA PERIFERNU CIRKULACIJU: 10 g jezgara divljeg kestena i 1 litar vode.
U prikladnoj zdjeli dobro istucajte plod (gotovo do praha), prelijte vodom i zagrijvajte na tihoj vatri. Kad provri kuhajte pet minuta, sklonite sa ringle, procijedite i pijte tri puta dnevno po šoljicu čaja.
SAVJET PLUS: Posebno možete da skuhate čaj od šipurka, kamilice ili majčine dušice, da ga pomiješate sa čajem od divljeg kestena i pijete po šolju miješanog čaja, tri puta dnevno. (aura.ba)